t-Global Technology TG6050-300-300-0.5-0
TG6050-300-300-0.5-0 picture photo
Mfg. Part Number
TG6050-300-300-0.5-0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Pads, Sheets
Brief Description
TG6050 SHEET 300X300X0.5MM
Datasheet Download
TG6050-300-300-0.5-0.pdf
Availability of TG6050-300-300-0.5-0
QUANTITY
TG6050-300-300-0.5-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of TG6050-300-300-0.5-0
Internal Part NumberEIS-TG6050-300-300-0.5-0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDie-Cut Tolerence Guide
Product Training ModulesTG Series Soft Thermal Conductive Pads
Thermal Interface Product Selection
MSDS Material Safety DatasheetTG6050 MSDS
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Pads, Sheets
SeriesTG6050
UsageSheet
ShapeSquare
Outline300.00mm x 300.00mm
Thickness0.019" (0.500mm)
MaterialSilicone Elastomer
AdhesiveTacky - Both Sides
Backing, Carrier-
ColorRed
Thermal Resistivity-
Thermal Conductivity6.0 W/m-K
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TG6050-300-300-0.5-0
Related LinksTG6050-300, TG6050-300-300-0.5-0 Datasheet, t-Global Technology Distributor
TG6050-300-300-0.5-0 Details Description
Related parts for TG6050-300-300-0.5-0
RES SMD 820 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OVERLAY 15 BUTTON KEYPAD datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
ROCKER OPERATOR FOR INCANDSCENT datasheet.pdf
TVS DIODE 220VWM 410VC P600 datasheet.pdf
CONN HDR 82POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 30K OHM 175W datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V X6S 0402 datasheet.pdf
CAP CER 9.3PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf