Vishay/Sprague TH3A225K020D5900
TH3A225K020D5900 picture photo
Mfg. Part Number
TH3A225K020D5900
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 20V 10% 1206
Datasheet Download
TH3A225K020D5900.pdf
Availability of TH3A225K020D5900
QUANTITY
TH3A225K020D5900 Order Process
Ship out your order
Specifications of TH3A225K020D5900
Internal Part NumberEIS-TH3A225K020D5900
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
High Temp Tantalum Capacitors for the Down-hole Drilling Market
Featured ProductTH3 Molded Solid Tantalum Surface Mount Chip Capacitors
PCN Design/SpecificationAutomotive Products Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package9,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® TH3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)5.9 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TH3A225K020D5900
Related LinksTH3A225K, TH3A225K020D5900 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TH3A225K020D5900 Details Description
Related parts for TH3A225K020D5900
TUNING TOOL FLAT NYLON 3.6" datasheet.pdf
RES 470 OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.5W AB 10VSSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 3A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 500MA 240VAC 48VDC datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6.34 OHM 1% 20W datasheet.pdf
16 MODII HDR SRST B/A .100CL datasheet.pdf
RES SMD 102K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf