Vishay/Sprague TH3A335M016F3400
TH3A335M016F3400 picture photo
Mfg. Part Number
TH3A335M016F3400
Brief Description
CAP TANT 3.3UF 16V 20% 1206
Datasheet Download
TH3A335M016F3400.pdf
Availability of TH3A335M016F3400
QUANTITY
TH3A335M016F3400 Order Process
Ship out your order
Specifications of TH3A335M016F3400
Internal Part NumberEIS-TH3A335M016F3400
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package9,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.4 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TH3A335M016F3400
Related LinksTH3A335M, TH3A335M016F3400 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TH3A335M016F3400 Details Description
Related parts for TH3A335M016F3400
TVS DIODE 58.1VWM 93.6VC SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 10.2NH 600MA 140 MOHM datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 7.77K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DDR3 240P V/T CLIP datasheet.pdf
RES 120 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf