Vishay/Sprague TH3B106M010E1800
TH3B106M010E1800 picture photo
Mfg. Part Number
TH3B106M010E1800
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 10V 20% 1411
Datasheet Download
TH3B106M010E1800.pdf
Availability of TH3B106M010E1800
QUANTITY
TH3B106M010E1800 Order Process
Ship out your order
Specifications of TH3B106M010E1800
Internal Part NumberEIS-TH3B106M010E1800
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
High Temp Tantalum Capacitors for the Down-hole Drilling Market
Featured ProductTH3 Molded Solid Tantalum Surface Mount Chip Capacitors
PCN Design/SpecificationAutomotive Products Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® TH3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.8 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TH3B106M010E1800
Related LinksTH3B106M, TH3B106M010E1800 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TH3B106M010E1800 Details Description
Related parts for TH3B106M010E1800
CONN EDGECARD 52POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC REG BUCK PROG 6A SYNC 24VQFN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG GREEN 100' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SLZF 5.08/23/180F SN OR BX datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
BOARD EVAL LTC2280IUP datasheet.pdf
MICRO 51C P 120" WHT FLOAT datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0022 UF 20% 300 VAC R datasheet.pdf