Vishay/Sprague TH3B476K6R3C1800
TH3B476K6R3C1800 picture photo
Mfg. Part Number
TH3B476K6R3C1800
Brief Description
CAP TANT 47UF 6.3V 10% 1411
Datasheet Download
TH3B476K6R3C1800.pdf
Availability of TH3B476K6R3C1800
QUANTITY
TH3B476K6R3C1800 Order Process
Ship out your order
Specifications of TH3B476K6R3C1800
Internal Part NumberEIS-TH3B476K6R3C1800
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.8 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TH3B476K6R3C1800
Related LinksTH3B476K, TH3B476K6R3C1800 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TH3B476K6R3C1800 Details Description
Related parts for TH3B476K6R3C1800
IC 4.62V P-P 5% TO92-3 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT ROMLESS 100QFP datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf