Vishay/Sprague TH3C475K020E1700
TH3C475K020E1700 picture photo
Mfg. Part Number
TH3C475K020E1700
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 20V 10% 2312
Datasheet Download
TH3C475K020E1700.pdf
Availability of TH3C475K020E1700
QUANTITY
TH3C475K020E1700 Order Process
Ship out your order
Specifications of TH3C475K020E1700
Internal Part NumberEIS-TH3C475K020E1700
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
High Temp Tantalum Capacitors for the Down-hole Drilling Market
Featured ProductTH3 Molded Solid Tantalum Surface Mount Chip Capacitors
PCN Design/SpecificationAutomotive Products Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® TH3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.7 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TH3C475K020E1700
Related LinksTH3C475K, TH3C475K020E1700 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TH3C475K020E1700 Details Description
Related parts for TH3C475K020E1700
IC BUFFER HEX NON-INVERT 14SOIC datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 28POS R/A datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
RES MO 1W 10 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15 OHM 1% 10W datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 330PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf