Vishay/Sprague TH3C475K050C1500
TH3C475K050C1500 picture photo
Mfg. Part Number
TH3C475K050C1500
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 50V 10% 2312
Datasheet Download
TH3C475K050C1500.pdf
Availability of TH3C475K050C1500
QUANTITY
TH3C475K050C1500 Order Process
Ship out your order
Specifications of TH3C475K050C1500
Internal Part NumberEIS-TH3C475K050C1500
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TH3C475K050C1500
Related LinksTH3C475K, TH3C475K050C1500 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TH3C475K050C1500 Details Description
Related parts for TH3C475K050C1500
CONN SOCKET 22-26AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
IC BUFFER TRI-ST QD LV 14TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV NP0 1808 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWY .100 80POS STR datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 500V X7R AXIAL datasheet.pdf
POT 500K OHM 0.06W CARBON LOG datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DPDT SOLDER NONSHO datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 6W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 50V 1.2A TO92-3 datasheet.pdf