Vishay/Sprague TH3C475M020F1700
TH3C475M020F1700 picture photo
Mfg. Part Number
TH3C475M020F1700
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 20V 20% 2312
Datasheet Download
TH3C475M020F1700.pdf
Availability of TH3C475M020F1700
QUANTITY
TH3C475M020F1700 Order Process
Ship out your order
Specifications of TH3C475M020F1700
Internal Part NumberEIS-TH3C475M020F1700
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.7 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TH3C475M020F1700
Related LinksTH3C475M, TH3C475M020F1700 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TH3C475M020F1700 Details Description
Related parts for TH3C475M020F1700
RES SMD 180 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 40PS .100 SMD GOLD datasheet.pdf
IC FPGA 252 I/O 572FBGA datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 6.3V 10% 1411 datasheet.pdf
RES 35.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf