Vishay/Sprague TH3C685M016C1700
TH3C685M016C1700 picture photo
Mfg. Part Number
TH3C685M016C1700
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 16V 20% 2312
Datasheet Download
TH3C685M016C1700.pdf
Availability of TH3C685M016C1700
QUANTITY
TH3C685M016C1700 Order Process
Ship out your order
Specifications of TH3C685M016C1700
Internal Part NumberEIS-TH3C685M016C1700
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
High Temp Tantalum Capacitors for the Down-hole Drilling Market
Featured ProductTH3 Molded Solid Tantalum Surface Mount Chip Capacitors
PCN Design/SpecificationAutomotive Products Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® TH3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.7 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TH3C685M016C1700
Related LinksTH3C685M, TH3C685M016C1700 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TH3C685M016C1700 Details Description
Related parts for TH3C685M016C1700
RES SMD 69.8KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONDITIONER SGNL DINRAIL MNT AC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 127K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
XCEDE HD 3W LEFT 4PVH 8 COL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
LAMP INCANDESCENT datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf