Vishay/Sprague TH3C685M016C1700
TH3C685M016C1700 picture photo
Mfg. Part Number
TH3C685M016C1700
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 16V 20% 2312
Datasheet Download
TH3C685M016C1700.pdf
Availability of TH3C685M016C1700
QUANTITY
TH3C685M016C1700 Order Process
Ship out your order
Specifications of TH3C685M016C1700
Internal Part NumberEIS-TH3C685M016C1700
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.7 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TH3C685M016C1700
Related LinksTH3C685M, TH3C685M016C1700 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TH3C685M016C1700 Details Description
Related parts for TH3C685M016C1700
RELAY TELECOM DPDT 2A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH UNIT 22MM AMB ILLUM 120 datasheet.pdf
OSC MEMS 14.31818MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP MICA 430PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
OSC MEMS 66.666MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf