Vishay/Sprague TH3D476K020C0700
TH3D476K020C0700 picture photo
Mfg. Part Number
TH3D476K020C0700
Brief Description
CAP TANT 47UF 20V 10% 2917
Datasheet Download
TH3D476K020C0700.pdf
Availability of TH3D476K020C0700
QUANTITY
TH3D476K020C0700 Order Process
Ship out your order
Specifications of TH3D476K020C0700
Internal Part NumberEIS-TH3D476K020C0700
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)700 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TH3D476K020C0700
Related LinksTH3D476K, TH3D476K020C0700 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TH3D476K020C0700 Details Description
Related parts for TH3D476K020C0700
CONN HEADER PH SIDE 5POS 2MM datasheet.pdf