Vishay/Sprague TH3E107K016D0600
TH3E107K016D0600 picture photo
Mfg. Part Number
TH3E107K016D0600
Brief Description
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917
Datasheet Download
TH3E107K016D0600.pdf
Availability of TH3E107K016D0600
QUANTITY
TH3E107K016D0600 Order Process
Ship out your order
Specifications of TH3E107K016D0600
Internal Part NumberEIS-TH3E107K016D0600
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)600 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TH3E107K016D0600
Related LinksTH3E107K, TH3E107K016D0600 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TH3E107K016D0600 Details Description
Related parts for TH3E107K016D0600
IC ADC DUAL 12BIT 25MSPS 64-QFN datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20V 20% 1410 datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-ST SIMPLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
HAN TC650 FEMALE CONTACT 120MM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf