AVX Corporation THJC226K016RJN
THJC226K016RJN picture photo
Mfg. Part Number
THJC226K016RJN
Brief Description
CAP TANT 22UF 16V 10% 2312
Datasheet Download
THJC226K016RJN.pdf
Availability of THJC226K016RJN
QUANTITY
THJC226K016RJN Order Process
Ship out your order
Specifications of THJC226K016RJN
Internal Part NumberEIS-THJC226K016RJN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.6 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)THJC226K016RJN
Related LinksTHJC226, THJC226K016RJN Datasheet, AVX Corporation Distributor
THJC226K016RJN Details Description
Related parts for THJC226K016RJN
IC CPLD 64MC 20NS 44TQFP datasheet.pdf
IC SW CURR LIMIT HI SIDE 8-SOP datasheet.pdf
IC REG LDO -24V 1A TO220AB datasheet.pdf
FUSE 200A 600V T-LAG datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS 64POS VERT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 3 POS WTB datasheet.pdf
RES 383 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 21A D2PAK datasheet.pdf
RES 604 OHM 0.3W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf