AVX Corporation THJC335K035RJN
THJC335K035RJN picture photo
Mfg. Part Number
THJC335K035RJN
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 3.3UF 35V 10% 2312
Datasheet Download
THJC335K035RJN.pdf
Availability of THJC335K035RJN
QUANTITY
THJC335K035RJN Order Process
Ship out your order
Specifications of THJC335K035RJN
Internal Part NumberEIS-THJC335K035RJN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTHJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)THJC335K035RJN
Related LinksTHJC335, THJC335K035RJN Datasheet, AVX Corporation Distributor
THJC335K035RJN Details Description
Related parts for THJC335K035RJN
IC MON BATT LI-ION HP 16-TSSOP datasheet.pdf
TEMP PROBE ASSY BEAD TIP BLACK datasheet.pdf
CONN RING STR 12-14AWG M2.5 TIN datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
PROBE PT100 CLASS B 400C STEEL datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 7A 100V DPAK datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 10ppm 18pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf