AVX Corporation 08055A750JAT4A
08055A750JAT4A picture photo
Mfg. Part Number
08055A750JAT4A
Brief Description
CAP CER 75PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A750JAT4A.pdf
Availability of 08055A750JAT4A
QUANTITY
08055A750JAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A750JAT4A
Internal Part NumberEIS-08055A750JAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance75pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A750JAT4A
Related Links08055A7, 08055A750JAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A750JAT4A Details Description
Related parts for 08055A750JAT4A
IC RESET MONITOR 4.38V SOT23B-3 datasheet.pdf
CONN HDR 2MM 34POS 30U" AU SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 4VWM 14.3VC 6UDFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301H 3/16-48" WHITE datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 30W datasheet.pdf
CTV 16C 16#16 PIN RECP datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 2% 11W 1206 datasheet.pdf