| Internal Part Number | EIS-THS4001IDR | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Create your power design now with TI’s WEBENCH® Designer | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Amplifier Type | Voltage Feedback | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Output Type | - | |
| Slew Rate | 400 V/µs | |
| Gain Bandwidth Product | 270MHz | |
| -3db Bandwidth | 270MHz | |
| Current - Input Bias | 2.6µA | |
| Voltage - Input Offset | 2mV | |
| Current - Supply | 7.8mA | |
| Current - Output / Channel | 100mA | |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 5 V ~ 32 V, ±2.5 V ~ 16 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |