Texas Instruments THS4503CDGNR
THS4503CDGNR picture photo
Mfg. Part Number
THS4503CDGNR
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC OPAMP DIFF 300MHZ 8MSOP
Datasheet Download
THS4503CDGNR.pdf
Availability of THS4503CDGNR
QUANTITY
THS4503CDGNR Order Process
Ship out your order
Specifications of THS4503CDGNR
Internal Part NumberEIS-THS4503CDGNR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationSOT23, VSSOP Cu Wire 28/Jun/2013
Cu Wire Revision B Retraction 25/Nov/2013
Copper Wire Revision C 24/Sep/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Amplifier TypeDifferential
Number of Circuits1
Output TypeDifferential
Slew Rate2800 V/µs
Gain Bandwidth Product300MHz
-3db Bandwidth370MHz
Current - Input Bias4µA
Voltage - Input Offset1mV
Current - Supply23mA
Current - Output / Channel120mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)4.5 V ~ 15 V, ±2.25 V ~ 7.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package8-MSOP-PowerPad
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)THS4503CDGNR
Related LinksTHS450, THS4503CDGNR Datasheet, Texas Instruments Distributor
THS4503CDGNR Details Description
Related parts for THS4503CDGNR
TRANS PNP DARL 100V 2A DPAK datasheet.pdf
Z8 8K OTP 12 MHZ 28-PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS W/PIN WALL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A SC82AB datasheet.pdf
GDT 150V 20% 10KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
1/2" SQUARES - 5/PK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
RES SMD 250M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 12 RES 45 OHM 24DRT datasheet.pdf