FFF TI03015000J0G
TI03015000J0G picture photo
Mfg. Part Number
TI03015000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB RIS CLA STACK
Datasheet Download
TI03015000J0G.pdf
Availability of TI03015000J0G
QUANTITY
TI03015000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of TI03015000J0G
Internal Part NumberEIS-TI03015000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesTi
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level3
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current16A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TI03015000J0G
Related LinksTI0301, TI03015000J0G Datasheet, FFF Distributor
TI03015000J0G Details Description
Related parts for TI03015000J0G
TRANS NPN 80V 6A TO-220 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-EDIP datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONTROLLER SAFETY RELAY UNIT datasheet.pdf
CABLE MARKER CLI M 2-4 WS/SW datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC 45 GRN 11A 20 datasheet.pdf