FFF TI14215000J0G
TI14215000J0G picture photo
Mfg. Part Number
TI14215000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
750 TB RIS CLA STACK
Datasheet Download
TI14215000J0G.pdf
Availability of TI14215000J0G
QUANTITY
TI14215000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of TI14215000J0G
Internal Part NumberEIS-TI14215000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,010
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesTi
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level14
Pitch0.295" (7.50mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TI14215000J0G
Related LinksTI1421, TI14215000J0G Datasheet, FFF Distributor
TI14215000J0G Details Description
Related parts for TI14215000J0G
FERRITE BEAD 1800 OHM 0603 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND IVORY datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
FERRITE BEAD 180 OHM .20A 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 47MH 33MA 154 OHM SMD datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 20POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 626 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf