Fairchild Semiconductor TIL111300W
TIL111300W picture photo
Mfg. Part Number
TIL111300W
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Brief Description
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP
Datasheet Download
TIL111300W.pdf
Availability of TIL111300W
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TIL111300W Order Process
Ship out your order
Specifications of TIL111300W
Internal Part NumberEIS-TIL111300W
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Series-
PackagingTube
Number of Channels1
Voltage - Isolation5300Vrms
Current Transfer Ratio (Min)-
Current Transfer Ratio (Max)-
Turn On / Turn Off Time (Typ)-
Rise / Fall Time (Typ)-
Input TypeDC
Output TypeTransistor with Base
Voltage - Output (Max)30V
Current - Output / Channel2mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.2V
Current - DC Forward (If) (Max)100mA
Vce Saturation (Max)400mV
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP (0.400", 10.16mm)
Supplier Device Package6-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TIL111300W
Related LinksTIL11, TIL111300W Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
TIL111300W Details Description
Related parts for TIL111300W
ADAPTER 8-SOIC TO 8-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 2.6A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 97MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf