Fairchild Semiconductor TIL113300
TIL113300 picture photo
Mfg. Part Number
TIL113300
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Brief Description
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 6DIP
Datasheet Download
TIL113300.pdf
Availability of TIL113300
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TIL113300 Order Process
Ship out your order
Specifications of TIL113300
Internal Part NumberEIS-TIL113300
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Series-
PackagingTube
Number of Channels1
Voltage - Isolation5300Vrms
Current Transfer Ratio (Min)300% @ 10mA
Current Transfer Ratio (Max)-
Turn On / Turn Off Time (Typ)0.35µs, 55µs
Rise / Fall Time (Typ)-
Input TypeDC
Output TypeDarlington with Base
Voltage - Output (Max)30V
Current - Output / Channel-
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.2V
Current - DC Forward (If) (Max)100mA
Vce Saturation (Max)1.25V
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package6-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TIL113300
Related LinksTIL1, TIL113300 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
TIL113300 Details Description
Related parts for TIL113300
SWITCH SLIDE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC SUPERVISOR SWITCH OVER 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
RES 39K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf