Micro Commercial Components (MCC) TIP32A-BP
TIP32A-BP picture photo
Mfg. Part Number
TIP32A-BP
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Single
Brief Description
TRANS PNP 60V 3A TO-220
Datasheet Download
TIP32A-BP.pdf
Availability of TIP32A-BP
QUANTITY
TIP32A-BP Order Process
Ship out your order
Specifications of TIP32A-BP
Internal Part NumberEIS-TIP32A-BP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDiode Handling and Mounting
Other DrawingsTO-220(AB) Side 1
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Single
Series-
PackagingTube
Transistor TypePNP
Current - Collector (Ic) (Max)3A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)60V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic1.2V @ 375mA, 3A
Current - Collector Cutoff (Max)300µA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce10 @ 3A, 4V
Power - Max2W
Frequency - Transition3MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TIP32A-BP
Related LinksTIP3, TIP32A-BP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
TIP32A-BP Details Description
Related parts for TIP32A-BP
IC SWITCH SPDT 8DSBGA datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY FLANGE 6AMP datasheet.pdf
TRANS RF NPN 4.5V 80MA SOT343 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V 1% RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 10% 2910 datasheet.pdf
FUSE HOLDER BLADE 32V IN LINE datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RELAY RF SPST 500MA 12V datasheet.pdf
SI-M1B-GT datasheet.pdf
LGH CONNECTOR HOUSING datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN datasheet.pdf