| Internal Part Number | EIS-TISP3260F3SL | |
| PCN Obsolescence/ EOL | TISPxx Devices Jun/2008 | |
| Packaging | Tube | |
| Voltage - Breakover | 260V | |
| Voltage - Off State | 200V | |
| Voltage - On State | 3V | |
| Current - Peak Pulse (8/20µs) | 120A | |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 35A | |
| Current - Hold (Ih) | 150mA | |
| Number of Elements | 2 | |
| Capacitance | 45pF | |