| Internal Part Number | EIS-TISP4145H3LMR-S | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Thyristors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Voltage - Breakover | 145V | |
| Voltage - Off State | 120V | |
| Voltage - On State | 3V | |
| Current - Peak Pulse (8/20µs) | 300A | |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 100A | |
| Current - Hold (Ih) | 150mA | |
| Number of Elements | 1 | |
| Capacitance | 65pF | |