| Internal Part Number | EIS-TISP4165M3LM | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Voltage - Breakover | 165V | |
| Voltage - Off State | 135V | |
| Voltage - On State | 3V | |
| Current - Peak Pulse (8/20µs) | 220A | |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 50A | |
| Current - Hold (Ih) | 150mA | |
| Number of Elements | 1 | |
| Capacitance | 65pF | |
| Package / Case | TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | TISP4165M3LM | |
| Related Links | TISP41, TISP4165M3LM Datasheet, Bourns Inc. Distributor | |
 | 221001-08 | CORD 18AWG 2COND 72" WHITE SPT-1 | datasheet.pdf | |
 | 90121-0127 | CONN HEADER 7POS .100" R/A TIN | datasheet.pdf | |