| Internal Part Number | EIS-TISP4300M3LMFR | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Voltage - Breakover | 300V | |
| Voltage - Off State | 230V | |
| Voltage - On State | 3V | |
| Current - Peak Pulse (8/20µs) | 220A | |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 50A | |
| Current - Hold (Ih) | 150mA | |
| Number of Elements | 1 | |
| Capacitance | 55pF | |