FFF TJ04A10200J0G
TJ04A10200J0G picture photo
Mfg. Part Number
TJ04A10200J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
750 TB PLUGGABLE PLUG WF
Datasheet Download
TJ04A10200J0G.pdf
Availability of TJ04A10200J0G
QUANTITY
TJ04A10200J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of TJ04A10200J0G
Internal Part NumberEIS-TJ04A10200J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesTJ
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions4
Positions Per Level4
Number of Levels1
Pitch0.295" (7.50mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL20A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesMating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TJ04A10200J0G
Related LinksTJ04A1, TJ04A10200J0G Datasheet, FFF Distributor
TJ04A10200J0G Details Description
Related parts for TJ04A10200J0G
GDT 200V 15% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN PLUG WATERPROOF 3POS SOLDER datasheet.pdf
CONN SOCKET COAX STR 30GOLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 630V NP0 1825 datasheet.pdf
C/A MT-RJ/MT-RJ SM datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 352K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 20AWG SHLD 500' datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf
4 ROW VERTICAL HEADER SOLDER datasheet.pdf
CAP FILM 33 NF 10% 310VAC RADIAL datasheet.pdf