| Internal Part Number | EIS-TJ19110300J0G | |
| Standard Package | 50 | |
| Type | Plug, Female Sockets | |
| Number of Positions | 19 | |
| Positions Per Level | 19 | |
| Number of Levels | 1 | |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) | |
| Current - IEC | 10.5A | |
| Voltage - IEC | 300V | |
| Current - UL | 10A | |
| Voltage - UL | 300V | |
| Wire Gauge or Range - AWG | 16-28 AWG | |
| Wire Gauge or Range - mm² | 1.5mm² | |
| Color | Black | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C | |