Toshiba Semiconductor & Storage TK12A60U(Q,M)
TK12A60U(Q,M) picture photo
Mfg. Part Number
TK12A60U(Q,M)
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 12A TO220SIS
Datasheet Download
TK12A60U(Q,M).pdf
Availability of TK12A60U(Q,M)
QUANTITY
TK12A60U(Q,M) Order Process
Ship out your order
Specifications of TK12A60U(Q,M)
Internal Part NumberEIS-TK12A60U(Q,M)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C12A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs400 mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs14nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds720pF @ 10V
Power - Max35W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220SIS
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TK12A60U(Q,M)
Related LinksTK12A6, TK12A60U(Q,M) Datasheet, Toshiba Semiconductor & Storage Distributor
TK12A60U(Q,M) Details Description
Related parts for TK12A60U(Q,M)
MOD INVERTER CCFL 6W 12V PROG datasheet.pdf
IC FIFO 65536X72 5NS 324-BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES 205K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 52MM datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKERS HSS-HF3/16 2 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM datasheet.pdf
CONN BNC/TNC PLUG STR 50OHM SLDR datasheet.pdf