Toshiba Semiconductor & Storage TK14A55D(STA4,Q,M)
TK14A55D(STA4,Q,M) picture photo
Mfg. Part Number
TK14A55D(STA4,Q,M)
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 550V 14A TO-220SIS
Datasheet Download
TK14A55D(STA4,Q,M).pdf
Availability of TK14A55D(STA4,Q,M)
QUANTITY
TK14A55D(STA4,Q,M) Order Process
Ship out your order
Specifications of TK14A55D(STA4,Q,M)
Internal Part NumberEIS-TK14A55D(STA4,Q,M)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)550V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C14A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs370 mOhm @ 7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs40nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2300pF @ 25V
Power - Max50W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220SIS
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TK14A55D(STA4,Q,M)
Related LinksTK14A55D(, TK14A55D(STA4,Q,M) Datasheet, Toshiba Semiconductor & Storage Distributor
TK14A55D(STA4,Q,M) Details Description
Related parts for TK14A55D(STA4,Q,M)
IC ARM7 MCU FLASH 128K 64LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RELAY CONT 3PH 480VAC 2A 220VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 12POS THRUHL datasheet.pdf