Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE100HE3/54
1.5KE100HE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE100HE3/54
Brief Description
TVS DIODE 81VWM 144VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE100HE3/54.pdf
Availability of 1.5KE100HE3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE100HE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE100HE3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE100HE3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)81V
Voltage - Breakdown (Min)90V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp144V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE100HE3/54
Related Links1.5KE10, 1.5KE100HE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE100HE3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE100HE3/54
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
IC FLATLINK(TM) XMITTER 56-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 25K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.437" (11.10mm) datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 3A DO201AD datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC 45 BLK 10POS datasheet.pdf
RES 750K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 27.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 800MA 300 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
OSCILLATOR MEMS 38.4MHZ CMOS SMD datasheet.pdf