Toshiba Semiconductor & Storage TK15A50D(Q,M)
TK15A50D(Q,M) picture photo
Mfg. Part Number
TK15A50D(Q,M)
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 15A TO220SIS
Datasheet Download
TK15A50D(Q,M).pdf
Availability of TK15A50D(Q,M)
QUANTITY
TK15A50D(Q,M) Order Process
Ship out your order
Specifications of TK15A50D(Q,M)
Internal Part NumberEIS-TK15A50D(Q,M)
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C15A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs300 mOhm @ 7.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs40nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2300pF @ 25V
Power - Max50W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220SIS
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TK15A50D(Q,M)
Related LinksTK15A5, TK15A50D(Q,M) Datasheet, Toshiba Semiconductor & Storage Distributor
TK15A50D(Q,M) Details Description
Related parts for TK15A50D(Q,M)
RES SMD 16.2 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
SUBMINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC TXRX SONET/SDH 8BIT 100QFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BLZP 5.00/04/270LR SN OR BX datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS datasheet.pdf