Toshiba Semiconductor & Storage TK15J60U(F)
TK15J60U(F) picture photo
Mfg. Part Number
TK15J60U(F)
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 15A TO-3PN
Datasheet Download
TK15J60U(F).pdf
Availability of TK15J60U(F)
QUANTITY
TK15J60U(F) Order Process
Ship out your order
Specifications of TK15J60U(F)
Internal Part NumberEIS-TK15J60U(F)
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C15A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs300 mOhm @ 7.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs17nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds950pF @ 10V
Power - Max170W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-3P-3, SC-65-3
Supplier Device PackageTO-3P(N)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TK15J60U(F)
Related LinksTK15J, TK15J60U(F) Datasheet, Toshiba Semiconductor & Storage Distributor
TK15J60U(F) Details Description
Related parts for TK15J60U(F)
CAP FILM 0.082UF 5% 200VDC RAD datasheet.pdf
JUMPER-H1500TR/A2015N/X 3" datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 1-INPUT 14SSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
PHOTOTRANS SILICON NPN SIDE LOOK datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV RATIO 8DIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 12A 230V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TWEEZER POINTED VERY FINE 4.25" datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT SKT datasheet.pdf