Toshiba Semiconductor & Storage TK20A60U(STA4,Q,M)
TK20A60U(STA4,Q,M) picture photo
Mfg. Part Number
TK20A60U(STA4,Q,M)
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 20A TO220SIS
Datasheet Download
TK20A60U(STA4,Q,M).pdf
Availability of TK20A60U(STA4,Q,M)
QUANTITY
TK20A60U(STA4,Q,M) Order Process
Ship out your order
Specifications of TK20A60U(STA4,Q,M)
Internal Part NumberEIS-TK20A60U(STA4,Q,M)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C20A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs190 mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs27nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1470pF @ 10V
Power - Max45W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220SIS
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TK20A60U(STA4,Q,M)
Related LinksTK20A60U(, TK20A60U(STA4,Q,M) Datasheet, Toshiba Semiconductor & Storage Distributor
TK20A60U(STA4,Q,M) Details Description
Related parts for TK20A60U(STA4,Q,M)
CUTTER SIDE OVAL SEM-FLSH 4.75" datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:9 500MHZ 28PLCC datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 4KX9 15NS 32QFP datasheet.pdf
INDICATOR PB RND RED 12V ILLUM datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 28V AMBER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 61POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf