Ohmite TK20PR040JE
TK20PR040JE picture photo
Mfg. Part Number
TK20PR040JE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.04 OHM 20W 5% TO220
Datasheet Download
TK20PR040JE.pdf
Availability of TK20PR040JE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TK20PR040JE Order Process
Ship out your order
Specifications of TK20PR040JE
Internal Part NumberEIS-TK20PR040JE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesTK
PackagingTube
Resistance (Ohms)0.04
Tolerance±5%
Power (Watts)20W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.394" L x 0.181" W (10.00mm x 4.60mm)
Height0.701" (17.80mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TK20PR040JE
Related LinksTK20P, TK20PR040JE Datasheet, Ohmite Distributor
TK20PR040JE Details Description
Related parts for TK20PR040JE
IC VREF SHUNT 10V TO92-3 datasheet.pdf
RELAY OPTO 1500V 20MA 6-SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 5.56K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 24AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf