Toshiba Semiconductor & Storage TK25A60X5,S5X
TK25A60X5,S5X picture photo
Mfg. Part Number
TK25A60X5,S5X
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 25A TO-220SIS
Datasheet Download
TK25A60X5,S5X.pdf
Availability of TK25A60X5,S5X
QUANTITY
TK25A60X5,S5X Order Process
Ship out your order
Specifications of TK25A60X5,S5X
Internal Part NumberEIS-TK25A60X5,S5X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDTMOS4 High Speed Super Junction MOSFETs
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C25A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs140 mOhm @ 7.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 1.2mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs60nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2400pF @ 300V
Power - Max45W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220SIS
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TK25A60X5,S5X
Related LinksTK25A6, TK25A60X5,S5X Datasheet, Toshiba Semiconductor & Storage Distributor
TK25A60X5,S5X Details Description
Related parts for TK25A60X5,S5X
FIXED IND 3NH 800MA 60 MOHM SMD datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 400MHZ 620BGA datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS WALL MT PINS datasheet.pdf
MOUNTING FOOT TYPE 304 4/PCS datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 600MA 150 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS INLINE PINS datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 90D STACK datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.01UF RADIAL datasheet.pdf