Toshiba Semiconductor & Storage TK40A10N1,S4X
TK40A10N1,S4X picture photo
Mfg. Part Number
TK40A10N1,S4X
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 40A TO-220
Datasheet Download
TK40A10N1,S4X.pdf
Availability of TK40A10N1,S4X
QUANTITY
TK40A10N1,S4X Order Process
Ship out your order
Specifications of TK40A10N1,S4X
Internal Part NumberEIS-TK40A10N1,S4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductU-MOSⅧ-H MOSFETs
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C40A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs8.2 mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 500µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs49nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3000pF @ 50V
Power - Max35W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220SIS
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TK40A10N1,S4X
Related LinksTK40A1, TK40A10N1,S4X Datasheet, Toshiba Semiconductor & Storage Distributor
TK40A10N1,S4X Details Description
Related parts for TK40A10N1,S4X
TRANS PREBIAS NPN 150MW SC75 datasheet.pdf
TAPE DBL SIDED FOAM 1/16 X 3" datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
IC BUCK SYNC 20V 8A TO-PMOD-11 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
60762A103 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
ENCODER OPTICAL 32POS 13" CBL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
OSC VCTCXO 149.875MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf