Toshiba Semiconductor & Storage TK40E10K3,S1X(S
TK40E10K3,S1X(S picture photo
Mfg. Part Number
TK40E10K3,S1X(S
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 40A TO-220AB
Datasheet Download
TK40E10K3,S1X(S.pdf
Availability of TK40E10K3,S1X(S
QUANTITY
TK40E10K3,S1X(S Order Process
Ship out your order
Specifications of TK40E10K3,S1X(S
Internal Part NumberEIS-TK40E10K3,S1X(S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C40A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs15 mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs84nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4000pF @ 10V
Power - Max147W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TK40E10K3,S1X(S
Related LinksTK40E10, TK40E10K3,S1X(S Datasheet, Toshiba Semiconductor & Storage Distributor
TK40E10K3,S1X(S Details Description
Related parts for TK40E10K3,S1X(S
TERMINAL STRIP STD 3 POS datasheet.pdf
RES 154K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 65MHZ 20TSSOP datasheet.pdf
DEVELOPMENT KIT FOR SI8250/1/2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 32 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 0.5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 12V 10UA datasheet.pdf