Toshiba Semiconductor & Storage TK50E08K3,S1X(S
TK50E08K3,S1X(S picture photo
Mfg. Part Number
TK50E08K3,S1X(S
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 75V 50A TO-220AB
Datasheet Download
TK50E08K3,S1X(S.pdf
Availability of TK50E08K3,S1X(S
QUANTITY
TK50E08K3,S1X(S Order Process
Ship out your order
Specifications of TK50E08K3,S1X(S
Internal Part NumberEIS-TK50E08K3,S1X(S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)75V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C50A
Rds On (Max) @ Id, Vgs12 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id-
Gate Charge (Qg) @ Vgs55nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds-
Power - Max104W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TK50E08K3,S1X(S
Related LinksTK50E08, TK50E08K3,S1X(S Datasheet, Toshiba Semiconductor & Storage Distributor
TK50E08K3,S1X(S Details Description
Related parts for TK50E08K3,S1X(S
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ4 datasheet.pdf
IC OCTAL D TRANSP LATCH 20-DIP datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 130MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC ENERY METER 3PH 128K 100-LQFP datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
OSC XO 38.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 44POS 0.100 T/H datasheet.pdf