Toshiba Semiconductor & Storage TK62J60W,S1VQ
TK62J60W,S1VQ picture photo
Mfg. Part Number
TK62J60W,S1VQ
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N CH 600V 61.8A TO-3P(N)
Datasheet Download
TK62J60W,S1VQ.pdf
Availability of TK62J60W,S1VQ
QUANTITY
TK62J60W,S1VQ Order Process
Ship out your order
Specifications of TK62J60W,S1VQ
Internal Part NumberEIS-TK62J60W,S1VQ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureSuper Junction
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C61.8A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs38 mOhm @ 30.9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3.7V @ 3.1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs180nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds6500pF @ 300V
Power - Max400W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-3P-3, SC-65-3
Supplier Device PackageTO-3P(N)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TK62J60W,S1VQ
Related LinksTK62J6, TK62J60W,S1VQ Datasheet, Toshiba Semiconductor & Storage Distributor
TK62J60W,S1VQ Details Description
Related parts for TK62J60W,S1VQ
SWITCH BUTTON RED FOR RTE SERIES datasheet.pdf
CBL RIBN 15COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
TRANS PNP 32V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC DMM CIRC 3 3/4 DIG 44-PLCC datasheet.pdf
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 100V X7S RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM datasheet.pdf