Ohmite TL104K10R0CE
TL104K10R0CE picture photo
Mfg. Part Number
TL104K10R0CE
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 10 OHM 10% 158W
Datasheet Download
TL104K10R0CE.pdf
Availability of TL104K10R0CE
QUANTITY
TL104K10R0CE Order Process
Ship out your order
Specifications of TL104K10R0CE
Internal Part NumberEIS-TL104K10R0CE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesTL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±10%
Power (Watts)158W
CompositionThick Film
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Features-
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension4.094" L x 1.012" W (104.00mm x 25.70mm)
Height-
Lead StyleQuick Connects, 0.250" (6.35mm)
Package / CaseModular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TL104K10R0CE
Related LinksTL104K, TL104K10R0CE Datasheet, Ohmite Distributor
TL104K10R0CE Details Description
Related parts for TL104K10R0CE
IC MOSFET DVR 1.5A DUAL HS 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 50MS SNT-4A datasheet.pdf
CUSTOM COVER 2-TYPE 505 ISG datasheet.pdf
MOD ENCODER 3CH 256CPR 28MM 6MM datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 90NS 64FBGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO 174.8MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf