Honeywell Sensing and Productivity Solutions HSCSSNN015PG2A5
HSCSSNN015PG2A5 picture photo
Mfg. Part Number
HSCSSNN015PG2A5
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR PRESS 15PSI GAUG 5V SIP
Datasheet Download
HSCSSNN015PG2A5.pdf
Availability of HSCSSNN015PG2A5
QUANTITY
HSCSSNN015PG2A5 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSCSSNN015PG2A5
Internal Part NumberEIS-HSCSSNN015PG2A5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTruStability™ Silicon Pressure Sensors
Featured ProductTruStability™ Silicon Pressure Sensors
Standard Package20
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesTruStability® HSC
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeI²C
Output12 b
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port Size-
Port StyleNo Port
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure30 PSI (206.84 kPa)
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / Case4-SIP Module
Supplier Device Package4-SIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSCSSNN015PG2A5
HSCSSNN015PG2A5 Details Description
Related parts for HSCSSNN015PG2A5
CONN IC DIP SOCKET 18POS TIN datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK CM 14SOIC datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 4KHZ 13.5MM PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 10 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.196 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 187.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MICRO 15C S 10" WHT JACKP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf