E-Switch TL1100F160Q4JBLK
TL1100F160Q4JBLK picture photo
Mfg. Part Number
TL1100F160Q4JBLK
Brief Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Datasheet Download
TL1100F160Q4JBLK.pdf
Availability of TL1100F160Q4JBLK
QUANTITY
TL1100F160Q4JBLK Order Process
Ship out your order
Specifications of TL1100F160Q4JBLK
Internal Part NumberEIS-TL1100F160Q4JBLK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationTL1100 Series RoHS Cert of Compliance
3D ModelTL1100F160Q4JBLK.stp
Standard Package192
Category Switches
FamilyTactile Switches
SeriesTL1100
Switch FunctionOff-Mom
Contact Rating @ Voltage0.05A @ 12VDC
Actuator TypeSquare Button
Mounting TypeThrough Hole
Actuator Height off PCB, from Pins10.20mm
Actuator OrientationTop Actuated
Termination StylePC Pin
Outline12.00mm x 12.00mm
Illumination Type, Color-
Operating Force160gf
Ingress Protection-
FeaturesTactile Feedback
Actuator MaterialPolyester
Switch Travel0.30mm
Mechanical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TL1100F160Q4JBLK
Related LinksTL1100F1, TL1100F160Q4JBLK Datasheet, E-Switch Distributor
TL1100F160Q4JBLK Details Description
Related parts for TL1100F160Q4JBLK
RES SMD 19.1OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC LCD BIAS TFT-LCD PANEL 40VQFN datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-SOIC datasheet.pdf
PLUG VAL-U-LOK datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf