E-Switch TL1105DF160Q
TL1105DF160Q picture photo
Mfg. Part Number
TL1105DF160Q
Brief Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Datasheet Download
TL1105DF160Q.pdf
Availability of TL1105DF160Q
QUANTITY
TL1105DF160Q Order Process
Ship out your order
Specifications of TL1105DF160Q
Internal Part NumberEIS-TL1105DF160Q
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
RoHS InformationTL1105 Series RoHS Cert of Compliance
3D ModelTL1105DFyyyy.stp
Standard Package1,000
Category Switches
FamilyTactile Switches
SeriesTL1105
Switch FunctionOff-Mom
Contact Rating @ Voltage0.05A @ 12VDC
Actuator TypeStandard
Mounting TypeThrough Hole
Actuator Height off PCB, from Pins13.00mm
Actuator OrientationTop Actuated
Termination StylePC Pin
Outline6.00mm x 6.00mm
Illumination Type, Color-
Operating Force160gf
Ingress Protection-
Features-
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
Switch Travel0.25mm
Mechanical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TL1105DF160Q
Related LinksTL1105, TL1105DF160Q Datasheet, E-Switch Distributor
TL1105DF160Q Details Description
Related parts for TL1105DF160Q
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 45.3KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE TUNING 6V 20MA SOT-23 datasheet.pdf
IC SDRAM 16MBIT 166MHZ 50TSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT FH 80POS .050 VERT datasheet.pdf
BACKSHELL DB9 BLACK PLASTIC datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 2.4M OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf