E-Switch TL1105VF160QSSDOME
TL1105VF160QSSDOME picture photo
Mfg. Part Number
TL1105VF160QSSDOME
Brief Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Datasheet Download
TL1105VF160QSSDOME.pdf
Availability of TL1105VF160QSSDOME
QUANTITY
TL1105VF160QSSDOME Order Process
Ship out your order
Specifications of TL1105VF160QSSDOME
Internal Part NumberEIS-TL1105VF160QSSDOME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Switches
FamilyTactile Switches
SeriesTL1105
Switch FunctionOff-Mom
Contact Rating @ Voltage0.05A @ 12VDC
Actuator TypeStandard
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Actuator Height off PCB, from Pins3.85mm
Actuator OrientationSide Actuated
Termination StylePC Pin
Outline7.10mm x 7.00mm
Illumination Type, Color-
Operating Force160gf
Ingress Protection-
FeaturesStainless Steel Contact Dome
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
Switch Travel0.25mm
Mechanical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TL1105VF160QSSDOME
Related LinksTL1105VF1, TL1105VF160QSSDOME Datasheet, E-Switch Distributor
TL1105VF160QSSDOME Details Description
Related parts for TL1105VF160QSSDOME
IC TRANSLATOR 5V 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC VOLT DETECT N-CH 16V SNT-4A datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 512X18 10NS 64-TQFP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 14A SYNC PQFN17 datasheet.pdf
IC FPS SWITCH AUXILIARY TO-220-4 datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS R/A TIN SMD datasheet.pdf