Texas Instruments TL1963A-15DCQR
TL1963A-15DCQR picture photo
Mfg. Part Number
TL1963A-15DCQR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 1.5A SOT223-6
Datasheet Download
TL1963A-15DCQR.pdf
Availability of TL1963A-15DCQR
QUANTITY
TL1963A-15DCQR Order Process
Ship out your order
Specifications of TL1963A-15DCQR
Internal Part NumberEIS-TL1963A-15DCQR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.34V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - Input2.1 V ~ 20 V
Current - Limit (Min)1.6A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-223-6
Supplier Device PackageSOT-223-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TL1963A-15DCQR
Related LinksTL1963A, TL1963A-15DCQR Datasheet, Texas Instruments Distributor
TL1963A-15DCQR Details Description
Related parts for TL1963A-15DCQR
DIODE ZENER 12V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC D/A CONV 16BIT SOFTSPAN16SSOP datasheet.pdf
HEADER OPEN SLOTTED .300 6POS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN STACKER 12POS 0.100" T/H datasheet.pdf
RES SMD 931K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 549K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
TEN60 RA PLUG ASSY datasheet.pdf
FIXED IND 1.5NH 1A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
DSUB RA PF 37 SOCKET datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 22 OHM 16DRT datasheet.pdf