Texas Instruments TL1963A-18DCQR
TL1963A-18DCQR picture photo
Mfg. Part Number
TL1963A-18DCQR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 1.5A SOT223-6
Datasheet Download
TL1963A-18DCQR.pdf
Availability of TL1963A-18DCQR
QUANTITY
TL1963A-18DCQR Order Process
Ship out your order
Specifications of TL1963A-18DCQR
Internal Part NumberEIS-TL1963A-18DCQR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.34V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 20V
Current - Limit (Min)1.6A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C