| Internal Part Number | EIS-TL1963A-25EVM | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS compliant by exemption | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Manufacturer Product Page | TL1963A-25EVM Specifications | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Programmers, Development Systems | |
| Family | Evaluation Boards - Linear Voltage Regulators | |
| Series | - | |
| Channels per IC | 1 - Single | |
| Voltage - Output | 2.5V | |
| Current - Output | 1.5A | |
| Voltage - Input | 2.5 V ~ 20 V | |
| Regulator Type | Positive Fixed | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Board Type | Fully Populated | |
| Supplied Contents | Board | |
| Utilized IC / Part | TL1963A | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | TL1963A-25EVM | |
| Related Links | TL1963, TL1963A-25EVM Datasheet, Texas Instruments Distributor | |
 | FF-015B | FOOT CYLINDRICAL 0.197" DIA BLK | datasheet.pdf | |
 | P2-14R-X | TERM RING NON INS 2AWG | datasheet.pdf | |