Texas Instruments TL2575-12IKTTR
TL2575-12IKTTR picture photo
Mfg. Part Number
TL2575-12IKTTR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK 12V 1A 5-DDPAK
Datasheet Download
TL2575-12IKTTR.pdf
Availability of TL2575-12IKTTR
QUANTITY
TL2575-12IKTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of TL2575-12IKTTR
Internal Part NumberEIS-TL2575-12IKTTR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Base Metal 29/Sep/2014
Copper Wire Revision A 19/Jan/2015
PCN PackagingQualification Carrier Tape 13/Mar/2014
Standard Package500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.75V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed)12V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output1A
Frequency - Switching52kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TL2575-12IKTTR
Related LinksTL2575-, TL2575-12IKTTR Datasheet, Texas Instruments Distributor
TL2575-12IKTTR Details Description
Related parts for TL2575-12IKTTR
FAN BLWR 516X405MM 277/440VAC datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 3.2MM DUAL SMD datasheet.pdf
FIXED IND 6.8MH 50MA 19 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf