Texas Instruments TL2575-15IKTTR
TL2575-15IKTTR picture photo
Mfg. Part Number
TL2575-15IKTTR
Brief Description
IC REG BUCK 15V 1A TO263
Datasheet Download
TL2575-15IKTTR.pdf
Availability of TL2575-15IKTTR
QUANTITY
TL2575-15IKTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of TL2575-15IKTTR
Internal Part NumberEIS-TL2575-15IKTTR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Base Metal 29/Sep/2014
Copper Wire Revision A 19/Jan/2015
PCN PackagingQualification Carrier Tape 13/Mar/2014
Standard Package500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.75V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed)15V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output1A
Frequency - Switching52kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TL2575-15IKTTR
Related LinksTL2575-, TL2575-15IKTTR Datasheet, Texas Instruments Distributor
TL2575-15IKTTR Details Description
Related parts for TL2575-15IKTTR
CONN RCPT .100" 23POS GOLD T/H datasheet.pdf
IC FPGA EEPROM 1M ALTERA 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 2.4M OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A DO214AC datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf